ZERO WASTE – що це?

Zero waste (нуль відходів) - популярний на Заході еко напрям, який популяризує свідоме споживання та скорочення відходів. Простіше кажучи, це відмова від сміття чи відсутність сміття. Просуванням цієї ідеї займається Міжнародний альянс Zero Waste International, який і запропонував це визначення.

Як пише Вікіпедія, Філософія zero waste полягає в тому, щоб відходи не потрапляли на звалище, сміттєспалювальний завод або в океан, забруднюючи землю, повітря і воду і завдаючи шкоди людям і тваринам.

Ви запитаєте, а куди ж має подітися сміття? Так от, люди, які дотримуються цієї ідеї, застосовують у побуті все більше багаторазових товарів, намагаються менше купувати нового, а повторно використати старе. Тому сміття накопичується менше.

Прибічники руху доводять, що це надлишкові матеріали можуть стати ресурсами, а чи не сміттям. Наприклад, у 2018 році бренд Coca-Cola Brazil інвестував 400 мільйонів доларів США обладнання для очищення та повторного заповнення своїх пляшок. А, наприклад, із пластикових кришечок від пляшок зараз роблять дороги та протези.

Стати zero waste відразу неможливо. До цього потрібно підходити усвідомлено та з душею. бути дружнім до екології (eco-friendly). Розуміти, що ти користуєшся для всієї планети.

Як каже еко-активістка, Ольга Кіб, «головне не докоряти собі за все, що ти викидаєш у спільне сміття, щоб не впасти у відчай — і запам'ятовувати промахи, щоб не помилитися в майбутньому».

Є п'ять принципів zero waste:

- Refuse (відмова)

Нуль відходів починається з відмови від непотрібних речей. Використовуйте багаторазові предмети – наприклад, замість поліетиленових пакетів беріть із собою у магазин еко-сумки. Відреставруйте старі меблі, купуйте б/у-техніку, скоротить свій гардероб до мінімуму.

- Reduce (зменшення споживання)

Розумно підходите до своїх покупок, знижуйте споживання. Не варто накопичувати речі, це лише речі.

- Reuse (повторне використання)

Купуючи екопродукти, ви не раз бачили на товарах зелений значок у вигляді трьох зігнутих по колу зелених стрілочок та напис reuse, що означає повторне використання. Купуйте пляшку для води або термокухоль і забудьте про пластикові стаканчики. А деякі кав'ярні ще зроблять вам знижку.

- Recycle (переробка)

Не забувайте про поділ відходів. Ми купуємо надто багато пластику. Але лише 9% його зазнає вторинної переробки. Тому сортування сміття дуже важливе. Вона дозволить переробляти до 90% відходів.

- Rot (компостування)

У селі сміття утилізують у компостну яму. А у міських квартирах все більше популярності займають кухонні компостери, і подрібнювачі для раковини, які набули популярності в американських домогосподарок ще наприкінці 1940-х років. Вони дозволяють відмовитися від відра для сміття, яке потрібно постійно виносити, і перетворюють сміття на дрібну крихту, яка не засмічує каналізацію.

«Для нас у zero waste все ж таки головне значення має те, що ти залишиш після себе», - каже в одному з інтерв'ю співзасновниця проєкту Zero Waste Life Шарлотта Вотківс. – «Для мене у пріоритеті – не оточувати себе тим, що потім пролежить на планеті ще кілька сотень років. Я взагалі не роблю сміття, а всі харчові відходи поміщаю в компостну яму, де залишки їжі розкладають черв'яки. Те саме і з одягом: якщо зібратися подружками і влаштувати своп (обмін одягом), то не доведеться йти в торговий центр і купувати щось нове».

Прихильники zero waste стверджують, що відсутність відходів суттєво зменшить забруднення навколишнього середовища та знизить витрати, оскільки попит на сировину впаде.