Однією з найбільш глобальних проблем сучасності є забруднення довкілля, яке вбиває більше людей, ніж СНІД, автомобільні аварії та війни. За даними авторів доповіді, опублікованої в журналі Lancet, за найскромнішими оцінками, щороку через екологічні чинники гине понад 9 мільйонів людей.

За словами вчених, забруднення повітря, води та ґрунту має жахливі наслідки. А все тому, що багато країн, що розвиваються, досі не вважають питання екології пріоритетним.

Сміттєві острови

Насамперед пластик забруднює світовий океан. Так, у північній частині Тихого океану екологи виявили гігантський «сміттєвий острів», завширшки кілька тисяч кілометрів! Такі звалища - результат океанічних течій, які переміщають все сміття, викинуте у воду, в одне місце. Велика частина пластику на плаваючому звалищі – дуже дрібна, 1/20 мм, через що становить загрозу для мікроорганізмів, риб, птахів і навіть здатна вбити великих тварин.

Також вчені натрапили на сміттєвий острів у південній частині Тихого океану, на берег якого через течії вимило майже 20 тонн пластику. Такі звалища можуть накопичуватися протягом кількох десятків років.

А вчені Інституту полярних та морських досліджень імені Альфреда Вегенера виявили рекордну кількість пластику у льодах Арктики. Їхні дослідження показали, що в 1 літрі арктичного льоду міститься понад 12 тисяч мікрочастинок пластику. Величезна частина пластику потрапляє туди з Великої тихоокеанського сміттєвої плями.

"Четверта частина водної поверхні покрита плаваючим пластиковим сміттям", - до такого висновку прийшов капітан Чарлз Мур, який бере участь у морських подорожах Морської дослідницької організації "Альгаліта" (AMRF).

Пакет – безсмертний

Коли пластик увійшов у наше повсякденне життя, це здавалося революцією – зручно, практично, дешево. Він використовується в багатьох сферах виробництва. Але за всіма цими достоїнствами ховаються величезні мінуси. Через 150 років його використання екологи стали бити на сполох. Виявилося, що пластикові відходи катастрофічно впливають на екологію та шкодять усьому живому.

Крім пластикових пляшок, на звалище вирушають мільйони поліетиленових пакетів, які дуже складно утилізувати. Наприклад, при спалюванні пластик виділяє такі отрути, як діоксини та фурани. Вони потрапляють у повітря, яким ми дихаємо. Також пакети розносяться вітром. У Мережі є безліч фотографій тварин і риб, які заплуталися в поліетиленових пакетах, або загинули від того, що їх проковтнули.

За даними комітету ООН з охорони природи, пластикові відходи щорічно стають причиною смерті 1 мільйона птахів, 100 тисяч морських ссавців та незліченної кількості риб.

Пластик – вбиває

На виготовлення однієї літрової пляшки потрібно 250 мл нафти і 3 л води. Це з огляду на те, що нафта у природі утворюється протягом 100 мільйонів років. А розкладатися у природі така пляшка буде від 300 до 500 років.

Зазначимо, що більшість пластикового посуду, у тому числі дитячі пляшечки та контейнери для зберігання продуктів, містять хімічну речовину бісфенол А (BPA). Це агресивний канцероген, який може викликати рак, безплідність та порушення у розвитку. До речі, минулого, 2017 року, рак виявили більш ніж у півтора мільйона жителів Землі.

Крім того, дослідження, проведене вченими близько двох років тому, показало, що ВРА впливає на роботу генів у мозку лабораторних щурів. Результати цього дослідження переконали регулюючі організації багатьох країн у шкоді ВРА. Наразі вони вимагають від виробників або скоротити його кількість, або замінити іншими нетоксичними речовинами.

Багато компаній по всьому світу вже припинили використовувати пластик у своєму виробництві, замінивши його на нешкідливий та ударостійкий Tritan, що не містить бісфенол-А. Матеріал успішно використовується для виготовлення багаторазових пляшок і контейнерів для їжі. Еко пластик Tritan схвалений американською організацією FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів у США) та внесено до Реєстру EFSA (Європейське агентство з безпеки продовольства).