Refuse – що це?
Багато хто з нас любителі шопінгу. Це справа приємна, але небезпечна для наших квартир та будинків. Адже покупки накопичуються, і часто ми навіть не використовуємо речі, які придбали, перевищуючи їх цінність для себе. Наприклад, десяту пару кросівок, без яких «світ не милий».
Наші шафи та горища забиті мотлохом, який «може бути колись нагоді». А у найдосвідченіших шопоголіків житло взагалі загрожує перетворитися на звалище.
Обсяг побутових відходів у світі з кожним роком зростає. Найчастіше це тому, що багато товарів мають короткий термін служби. Наприклад, близько 40% виробів із пластмаси придатні менш як місяць. Виходить, що практично відразу такі товари потрапляють на полігон.
Чи можемо ми якось виправити це становище? Легко! Просто не купуйте те, що скоро стане сміттям.
Поняття Refuse (Відмова) було введено саме для тих, хто почав замислюватися про своє ставлення до шопінгу. Refuse - це один із принципів еко-течії Zero waste (нуль відходів), яка популяризує усвідомлене споживання та скорочення відходів. Адже «нуль відходів» починається саме із відмови від непотрібних речей.
Для цього лише варто відмовитися від частини покупок. Наприклад, використовувати багаторазові предмети: візьміть із собою металеву флягу, щоб не купувати воду у пластикових пляшках, та захопіть еко-сумку, щоб не брати на касі супермаркету поліетиленовий пакет.
- Відреставруйте старі меблі – зараз це у тренді.
- Купуйте техніку, адже її вартість постійно зростає через нестабільний курс валют, а поломка - питання часу.
- Скоротіть свій гардероб до необхідного мінімуму. Наприклад, автор книги "Краще менше та краще" (The More of Less) вважає, що можна прожити всього з 33 предметами гардеробу, включаючи аксесуари.
- Не соромтеся бодай раз на рік очищати будинок від непотрібних речей. Адже, як то кажуть – якщо у вас порядок у домі, то й у голові теж.
Від таких простих навичок залежить і чистота вашого житла, і навколишнього середовища.
Нагадаємо, в основі концепції громадського руху Zero Waste (або «Нуль відходів») лежать п'ять принципів (5R): Refuse (відмовся), Reduce (скороть), Reuse (використовуй повторно), Recycle (переробляй), Rot (компостируй).